ADMET

Complete News World in United States

Atak w Indianapolis.  Napastnik Brandon Hall legalnie kupił broń.  Osiem osób zginęło

Atak w Indianapolis. Napastnik Brandon Hall legalnie kupił broń. Osiem osób zginęło

Sprawca zamachu w Indianapolis uzyskał legalnie pistolet, chociaż policja skonfiskowała mu karabin kilka miesięcy wcześniej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez miejscowego komendanta policji. Brandon Hall (19 lat), który w czwartek zastrzelił i zabił osiem osób, cierpiał na zaburzenia psychiczne. Jego matka wcześniej wyrażała zaniepokojenie stanem zdrowia syna.

Brandon Hall został przesłuchany przez agentów FBI w 2020 roku po tym, jak jego matka wezwała policję, aby wyrazić swoje obawy dotyczące jego stanu psychicznego. Ostrzegła też, że jej syn może popełnić tak zwane samobójstwo z rąk policjanta. Tłumaczy się to jako działanie mające na celu spowodowanie poważnych obrażeń lub śmierci osoby poprzez prowokowanie organów ścigania do użycia śmiercionośnej siły.

Oglądaj TVN24 na żywo w TVN24 GO

W marcu ubiegłego roku policja umieściła młodego mężczyznę w areszcie śledczym z powodu chorób psychicznych i skonfiskowała mu karabin. Był również przesłuchiwany przez Federalne Biuro Śledcze (FBI).

19 Whitney Brandon Scott HallPAP / EPA / INDINAPOLIS Metropolitan Police Department

Prawo „czerwonej flagi”

Według szefa policji w Indianapolis, Randalla Taylora, zaledwie kilka miesięcy później 19-letni Hall legalnie zdobył dwa karabiny półautomatyczne, których użył podczas czwartkowego ataku. Napastnikowi udało się to zrobić pomimo ostrzeżenia matki i broń została skonfiskowana. Władze sądowe nie uznały go za podlegający tzw. Ustawie „czerwonej flagi” obowiązującej w stanie Indiana. Zawarte w nim przepisy zabraniają posiadania broni palnej przez osoby, które sąd uzna za zagrożenie.

The New York Times wyjaśnia, że ​​zgodnie z Ustawą o Czerwonej Fladze, władze Indiany mają dwa tygodnie po odebraniu komuś broni, aby postawić ją przed sądem i orzec, że dana osoba jest niestabilna i należy jej przez pewien czas zakazać posiadania. Taylor nie był pewien, czy tak było w przypadku Hole.

New York Times pisze: „Zgodnie z prawem stanu Indiana, osoba jest uważana za niebezpieczną, jeśli„ stwarza bezpośrednie zagrożenie ”dla siebie lub innych, lub jeśli ma inne kryteria, w tym udokumentowaną skłonność do przemocy.

Funkcjonariusze policji w miejscu ataku w IndianapolisPAP / EPA / MARK LYONS

Tymczasowa konfiskata broni

Konfiskata broni na mocy tych przepisów jest często tymczasowa. Jeżeli sędzia stwierdzi, że dana osoba jest tak niestabilna, że ​​nie należy mu pozwolić na posiadanie broni, konfiskata zostaje potwierdzona.

Zakaz posiadania broni jest tymczasowy. Gazeta stwierdziła, że ​​„nawet jeśli sędzia zdecyduje, że dana osoba nie jest uprawniona do broni palnej, orzeczenie jest ważne tylko przez rok. Po tym czasie powodowie muszą albo udowodnić, że dana osoba jest niezdolna do broni palnej, albo unieważnić orzeczenie”. .

Atak w Indianapolis i debata o prawach do broni

W ubiegły czwartek, około godziny 23:00 czasu lokalnego, firma Hole otworzyła ogień w magazynie przesyłek ekspresowych FedEx w Indianapolis, stolicy stanu Indiana. Osiem osób zginęło. Napastnik zabił się kulą w głowę po przybyciu policji.

Atak był kolejnym tego typu atakiem w Stanach Zjednoczonych w tym roku, w tym trzecim atakiem w Indianapolis. Na początku stycznia pewien mężczyzna w stolicy zastrzelił pięć osób, w tym kobietę w ciąży, aw marcu podczas rodzinnego sporu inny mężczyzna zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko.

W marcu Ameryką wstrząsnęły ataki w Atlancie, gdzie 21-latek zabił osiem osób w gabinetach masażu oraz w Boulder w stanie Kolorado, gdzie kolejny 21-latek zabił 10 osób w lokalnym supermarkecie.

Wydarzenia te zainspirowały demokratycznych polityków i prezydenta Joe Bidena do podjęcia kolejnej próby bardziej rygorystycznej regulacji zamówień na broń, w tym obowiązkowych kontroli zdrowia psychicznego kupujących. Wysiłki te spotkały się z oporem Republikanów i niektórych Demokratów.

Główne źródło obrazu: PAP / EPA / INDINAPOLIS Metropolitan Police Department

READ  Niemcy: Jedna na trzy pielęgniarki na oddziale intensywnej terapii noworodków chce odejść z pracy