ADMET

Complete News World in United States

Koronawirus na Słowacji.  Bratysława wysyła szczepionkę Sputnik V do testów na Węgrzech

Koronawirus na Słowacji. Bratysława wysyła szczepionkę Sputnik V do testów na Węgrzech

Słowacki minister zdrowia Vladimir Lingarsky ogłosił w środę, że dostawa rosyjskiej szczepionki Sputnik V została przygotowana do testów na Węgrzech. Rosja prosi Bratysławę o 150 tysięcy dawek wymaganej szczepionki.

– Wciąż liczymy na to, że w związku z zainteresowaniem szczepieniem Sputnika na Słowacji, będziemy mieli w naszym kraju rosyjską szczepionkę – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Władimir Lingvarski.

Zapytany, czego oczekuje od testów w węgierskich laboratoriach, odpowiedział, że jest to opinia specjalisty na temat leku. Oświadczył, że nie podpisze zgody na użycie szczepionki, jeśli będzie miał wątpliwości co do bezpieczeństwa obywateli Słowacji.

Oglądaj transmisje na żywo w TVN24 GO

Słowacja wysyła Sputnik V do testów na WęgrzechZoltan Balog / Pap / Iba

Rosja zarzuca Słowacji naruszenie umowy

Strona węgierska zaproponowała przetestowanie rosyjskiej szczepionki, która została wysłana na Słowację, gdy Słowacki Państwowy Instytut Kontroli Leków (SUKL) uznał, że brakuje jej dokumentacji, a Sputnik V został przetestowany w laboratorium biomedycznym Słowackiej Akademii Nauk. Rosjanie uznali umowę za zerwanie i zażądali zwrotu 200 tysięcy dawek Sputnika V.

Powiedział ministrowi zdrowia, że ​​na środowym posiedzeniu rządu nie było wątpliwości, że szczepionki mogą powrócić. Minister obrony Jarosław Nade powiedział, że Moskwa zwróciła się do Bratysławy o otrzymanie nowej partii szczepionki składającej się z 150 000 dawek szczepionki przeznaczonej dla niej.

Lingvarsky powiedział, że umowa na dostawę szczepionki Sputnik na Słowację nie może zostać opublikowana ze względu na klauzulę, że pokazanie dokumentu osobom trzecim wymaga zgody strony rosyjskiej. Poinformował też, że dokument przekazała m.in. prezydent Zuzana Chaputova.

Rosyjskie i chińskie szczepionki przeciwko COVID-19Drzwi

Główne źródło obrazu: Zoltan Balog / Pap / Iba